lengyel architekti

RODINNÝ DOM G \ MLYNICA POD SENNÍKOM

Dom otvorený na Tatry
Rodinný dom G je zlúčením troch hmôt, ktoré je možné odpozorovať aj z exteriéru na základe ich rôznych farebností a materiálov.
Hlavná hmota v drevenom obklade zastrešuje súkromnú / nočnú časť domu, kde je obsiahnuté všetko technické a hygienické zázemie a spálne. Atypická poloha pozemku na rohu križovatky, prísne regulatívy zastavanosti a požiadavky klienta pomohli dotvoriť zvláštny zošikmený tvar tejto časti, ktorý sme zmäkčili zaoblením pomocou predsadeného dreveného obkladu
Druhou výraznou a najvyššou hmotou je objem so sedlovou strechou obalený vo falcovanom plechu. Ten v sebe skrýva verejnú / dennú časť s obývačkou a kuchyňou na prízemí a otvorenou pracovňou na poschodí. Táto cez dva podlažia otvorená hmota sa díva na krásny výhľad na Vysoké Tatry.
Najnápadnejšou časťou je kamenný apex so skladmi a saunou prístupnou z exteriéru, ale aj interiéru, ktorá má rovnako krásny výhľad, no vďaka svojmu ustúpeniu oproti hlavnej hmote aj dostatok súkromia.
Dĺžkou celej dispozície sa po osi hlavnej komunikácie tiahne pás presklenia, ktorý začína už od skladov pri kuchyni, cez podlahu galérie pracovne, až po strechu nočnej časti a dostáva tak denné svetlo aj do najhlbších častí domu.
Materiálovo objekt odzrkadľuje tradičné stavebné materiály tejto oblasti v podaní kameňa a dreva, avšak už v modernom šate.

arch. štúdia:

2020

spolupáca:

Inspire Design, Ing.arch. Lukáš SEČKA PhD.

kategória: